ČNB v říjnu 2018 změnila podmínky hypoték

  • Jan Tlustý
  • Finance

Česká národní banka se v loňském roce rozhodla, že výrazně zpřísní podmínky hypotečních úvěrů. Změny začaly platit v říjnu, přičemž byly zavedeny dva nové ukazatele DTI a DST. Odborníci však uvedli, že právě kvůli novým podmínkám začnou hypoteční a realitní trhy stagnovat, protože na hypoteční úvěr spousta zájemců o vlastní bydlení ani nedosáhne.

Co je DTI?

Česká národní banka zavedla, že pokud si budete chtít vzít hypoteční úvěr, nesmí všechny vaše úvěry (hypotéky, spotřební úvěry, kreditní karty, kontokorentní úvěry) přesáhnout devítinásobek vašeho čistého ročního příjmu. Právě tato podmínka se označuje jako DTI.

Co je DSTI?

Další podmínkou je DSTI, která požaduje, aby poměr všech vašich splátek nepřekračoval 45 % vašeho čistého příjmu.

Protože však ani Česká národní banka nedokáže odhadnout, jak velký dopad zavedení těchto podmínek bude mít, tak se připravila na udělování výjimek. Pokud se ukáže, že máte opodstatněné důvody, zvýší vám banka oba ukazatele až o 5 %.

V neposlední řadě Česká národní banka zakázala poskytovat 100% hypoteční úvěry, přičemž maximální hodnota hypotéky může být 90 % z hodnoty nemovitosti, přičemž zbylých 10 % musí tvořit úspory žadatele.

Ukázkový příklad

V případě, kdy si chcete koupit nemovitost za 3 500 000 korun, tak musíte počítat s tím, že od banky dostanete maximálně 3 150 000 korun, přičemž zbylých 350 000 korun musíte mít našetřeno. Zároveň čistý roční příjem domácnosti by měl být vyšší než 350 000 korun, což znamená, že měsíčně musí do vašeho rodinného rozpočtu přitéct 29 167 korun.

Co se týče měsíční splátky hypotéky, tak v případě, že máte hrubou měsíční mzdu 31 851 korun, nesmí být měsíční splátka vyšší než 10 805 korun. Ukázkový příklad byl čerpán z webové stránky https://www.finance.cz/514726-cnb-hypoteka-nove-podminky/.

Joomla SEF URLs by Artio
Chcete zde publikovat článek, nebo získat zpětný odkaz?

Kontaktujte nás e-mailem: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Spolupracujeme s: https://www.nabytker.cz

Copyright © 2022 - created by Joomla4