Jak pěstovat kotvičník zemní?

  • Jan Tlustý
  • Zahrady

kotvičník zemní

Kotvičník zemní (Tribulus terrestris) je jednoletá bylina řadící se do čeledi kabicovitých. Tato rostlina má vědci klinickými zkouškami potvrzeno, že obsahuje látky, které pomáhají výrazně zvyšovat pohlavní touhy stejně jako na úkor tuků příznivě ovlivňovat růst svalové hmoty. Až o 30 % zvládne zvýšit u mužů hladinu testosteronu a u žen estrogenu. Jak se tato rostlinná modrá pilulka pěstuje?

V přírodě se kotvičník vyskytuje v oblasti Asie, Austrálie i Evropy a u nás ho vypěstujete bez větších obtíží. Při pěstování ve volné půdě se mu velmi daří. Jakmile jednou kotvičník zasejete, i přestože je to jednoletá bylina, díky samovolnému výsevu bude růst opakovaně.

Nejvhodnějším obdobím pro výsev kotvičníku je konec března a dubna. Později je možné kotvičník zemní zasít, nicméně bude mít mnohem méně natě.

Kotvičník zemní pěstování

Pro kotvičník zemní pěstování máme jednoduchý návod. Před výsevem je vhodné semena po dobu dvou dní namočit do vody. Jeho semena klíčí nerovnoměrně a namočením jejich klíčení částečně uspíšíte. Semena vyséváme přibližně 1 cm hluboko do běžného substrátu.

Mladé rostliny kotvičníku jsou náchylné na výskyt houbových chorob, proto je lepší jej vysévat do propařeného substrátu nebo s první zálivkou aplikujte prostředek proti houbovým chorobám. První semena při teplotě 20 °C vyklíčí obvykle za 14 dní.

Semenáčky kotvičníku přesazujte velmi opatrně, jsou dosti křehké. Po přesazení aplikujte opět přípravek, který zabrání vzniku houbových chorob. Sazenice do volné půdy vysazujte až v druhé polovině května. Kotvičníku chladné a deštivé počasí nesvědčí. V případě běžného léta se rostlinám bude dařit velmi dobře. Rostliny pěstované volně nejsou napadeny škůdci, na rozdíl od rostlin umístěných do skleníků, kde je napadají velmi často mšice. Pro pěstování jsou vhodné spíše lehčí, hlinito-písčité až písčité půdy a slunečné stanoviště. Sazenice kotvičníku zemního zde vysazujeme do sponu 30krát 30 cm. Rostlinky začínají kvést, jakmile jednotlivé výhony dorostou délky okolo 5 cm.

Joomla SEF URLs by Artio
Chcete zde publikovat článek, nebo získat zpětný odkaz?

Kontaktujte nás e-mailem: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Spolupracujeme s: https://www.nabytker.cz

Copyright © 2022 - created by Joomla4