Máte vlastní studnu? Bez čerpadla se neobejdete
Pokud součástí vašeho rodinného domu je také studna, nejste až tak závislí na dodávkách od vodáren, navíc šetříte spoustu peněz za pitnou vodu. Dávno jsou pryč doby, kdy se pro vodu do studny chodilo s vědrem. Existují totiž moderní technologie, jež vám usnadní a urychlí práci. Studna se v dnešní době neobejde bez vhodného čerpadla. V následujících řádcích vám prozradíme, jaká nejlevnější čerpadla do studní jsou k dostání a na kolik vás takové zařízení zhruba vyjde.
Čerpadlo je zařízení, jehož úkolem je přepravit vodu buď skrze nasávání, nebo vytlačování. Výběr je ovlivněn hned několika kritérii.
Jakou vodu plánujete čerpat?
Prvně byste si měli ujasnit, v jaké kvalitě je vůbec voda. Jedná se o vodu pitnou, užitkovou či znečištěnou? Ve studních pravděpodobně bude voda pitná či užitková. Se znečištěnou vodou byste se setkali v jímkách a nádržích.
Pro čerpání pitné vody se používá povrchové, případně ponorné čerpadlo. Pokud se jedná o vodu užitkovou, vystačíte si také s ponorným a povrchovým čerpadlem, ale dbejte na to, aby byl přístroj vybaven také filtrem proti vniknutí nečistot, jako je třeba tráva.
Se znečištěnou či splaškovou vodou si naopak poradí kalová čerpadla, která disponují mřížkou. Skrze mřížku neprojdou nečistoty, pouze kapalina. Protože jsou kalová čerpadla vystavována náročnějšímu prostředí než ponorná a povrchová, jsou vyrobena také z odolnějších materiálů, a to především litiny a nerezu.
Povrchové, nebo ponorné čerpadlo?
Pravděpodobně se ptáte, jaký je rozdíl mezi povrchovým a ponorným čerpadlem. První zmíněná varianta čerpá vodu z hloubky až 8 metrů a používá se u klasických studní. Ponorná čerpadla jsou určena do hloubek větších než 8 metrů, což bývají především vrtané studny.
Specialistou na čerpací techniku je společnost RedEd, která nabízí široké portfolio produktů. Stačí si jen vybrat.