Jak se zbavit mravenců ve skleníku?

  • Jan Tlustý
  • Zahrady

Výsledek obrázku pro skleník

Pokud jste investovali čas a peníze do pěstování ovoce a zeleniny ve skleníku víte, jak důležité je ochránit své rostlinky před parazity. V tomto článku Vám popíšeme, jak se zbavit mravenců z vašeho skleníků nadobro. Jak se zbavit mravenců ve skleníku? 

Mravenci sami o sobě jsou velmi nepříjemná záležitost, ale když si uvědomíme, že žijí v symbióze se mšicemi, může to znamenat pro Vaše rostliny nečekané následky. Mšice žijí na povrchu mravenců a v jejich blízkosti a produkují sladkou potravu pro mravence. Jak se tedy mravenců zbavit ze skleníku nadobro?

Kde se nachází mraveniště

Pokud mají mravenci své sídlo mimo skleník, máte šanci rychle zamezit jejich vniknutí dovnitř skleníku. Vhodné je ucpat těsnícím materiálem veškeré spoje ve skleníku a případně pěstovat uvnitř skleníku velmi aromatické bylinky, které budou mravence odpuzovat. Takovými bylinkami může být máta, oregano, bazalka, tymián, rozmarýn či levandule. 

Pokud jste si všimli, že si mravenci našli cestu do skleníku, můžete na jejich cestičky nastražit pastičky, či nasypat přírodní insekticid. Jako pasti se využívají oboustranné lepící pásky s mravenčími feromony, které nutí mravence prozkoumat oblast na pásku. Na nich se přilepí a již se jinam nedostanou. Další variantou jsou domečky, ve kterých jsou přírodní jedy pro mravence, které mohou sníst a zanést také do mraveniště, způsobit postupné vyhubení. 

Hubení mravenců

Pokud se ale mraveniště nachází přímo ve skleníku, je třeba jednat opatrně. Než se pustíte do chemického postřiku, zkuste buď přírodní insekticidy, nebo se můžete pokusit přemístit celé mraveniště. Nezkoušejte mraveniště nijak ničit fyzicky, nebo jej rozhrabat, mravenci se pouze přesídlí hlouběji a budete mít větší problém se jich zbavit. Na hubení mravenců můžete použít buď postřiky, nebo jedový granulát, aplikovaný přímo na mraveniště a do některých z cestiček.

Přesun hnízda

Pokud se rozhodnete přesunout mraveniště mimo svůj pozemek, vyzkoušejte trik s velkým květináčem. Naplněný květináč hlínou položte vzhůru nohama do blízkosti hnízda a nechejte několik dní prostor mravencům přesunout se. Je dobré, když má květináč na svém dně otvory pro odtok, aby se tamtudy mohli mravenci do nového domova dostat. Po pár dnech můžete velkou lopatou podebrat a přenést mimo svůj pozemek do přírody. Nezapomeňte, že mravenci mají výborný čich a mohou snadno najít cestu ke svému oblíbenému místu. U lesa můžete například udělat z obráceného květináče mravenčí "bábovičku" a nechat hnízdo hnízdem. 

TIP: práce úklid Zlín - více info

Joomla SEF URLs by Artio
Chcete zde publikovat článek, nebo získat zpětný odkaz?

Kontaktujte nás e-mailem: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Spolupracujeme s: https://www.nabytker.cz

Copyright © 2022 - created by Joomla4