Co je to nerez? A jeho uplatnění v praxi

  • Jan Tlustý
  • Stavba

kartáčovaná nerez

Od nejmenšího zipu po největší mrakodrap je nerezová ocel nezbytnou součástí moderního života. Pevnost nerezové oceli, odolnost proti korozi a nízká údržba z ní činí ideální materiál pro širokou škálu věcí. Má také dlouhou životnost a je 100% recyklovatelná.

Existuje více než 150 druhů nerezové oceli, z nichž 15 se běžně používá v každodenních aplikacích. Nerezová ocel je vyráběna v různých formách včetně desek, tyčí, plechů a trubek pro použití v průmyslovém a domácím prostředí. Oblíbená je například kartáčovaná nerez. Široké spektrum průmyslových odvětví se spoléhá na nerezovou ocel, včetně stavebnictví, automobilového průmyslu a dalších. V mnoha případech je to prostě nejúčinnější řešení. 

Často se využívá také leštěná mosaz, což je povrchově upravená masivní mosaz, která je leštěná a lakovaná, aby se zabránilo poškození nátěrů v průběhu času. 

Nejčastější použití nerezu

Architektura a stavebnictví

Nerezová ocel se poprvé objevila ve výstavbě v období art-deco. Například byla horní část budovy Chrysler postavena z nerezové oceli. Díky své pevnosti, flexibilitě a odolnosti vůči korozi se nyní nerezová ocel v moderní konstrukci běžně používá. Používá se ve vnějším opláštění pro velké budovy s vysokým dopadem a lze jej vidět i v interiérech ve formě zábradlí, protikorozních desek, protisměrných střech a dalších. Leštění nerezu mu dodává nejen dokonalý lesk, ale i perfektní vlastnosti. 

Automobilový průmysl a doprava 

Nerezová ocel byla poprvé použita v automobilovém průmyslu ve 30. letech 20. století společností Ford Motor Company k výrobě různých koncepčních vozů. V dnešní době roste používání nerezové oceli v automobilovém průmyslu. Tradičně se používá ve výfukových systémech automobilů, čalounění a mřížích, ale nové standardy snižování emisí a environmentální obavy vedou výrobce k tomu, aby upřednostňovali také nerezové oceli v konstrukčních prvcích. 

Energetický a těžký průmysl 

Chemický, ropný a plynárenský průmysl působí v náročném prostředí, kde se vyskytují vysoké teploty a vysoce toxické látky. Pro použití v těchto průmyslových odvětvích, které se vyznačují zvýšenou odolností proti korozi v širším rozsahu teplot, byly vyvinuty speciální třídy nerezu. Kvalitní nerezová ocel je životně důležitá při konstrukci skladovacích nádrží, ventilů, potrubí a dalších součástí. Další využití najdete také při přípravě potravin, v restauracích, ale i v běžných domácnostech, kdy nádobí z nerezové oceli má velmi pozitivní ohlasy.

Joomla SEF URLs by Artio
Chcete zde publikovat článek, nebo získat zpětný odkaz?

Kontaktujte nás e-mailem: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Spolupracujeme s: https://www.nabytker.cz

Copyright © 2022 - created by Joomla4