Co je to polyuretanová stěrka?

  • Jan Tlustý
  • Stavba

polyuretanová stěrka

Stále více prcháme z používání tradičních keramických dlaždic v bytech. Jednou alternativou je pryskyřičná podlaha. Často nevíme, co bude fungovat lépe: epoxidová pryskyřice nebo polyuretanová stěrka.

Polyuretanové pryskyřice se dělí na tvrdé, středně tvrdé a měkké. Druhou, velmi důležitým faktorem je UV pryskyřice. Je stabilní a není odolná vůči UV záření, je důležitá kvůli diferenciaci ceny a budoucí barvy. V době, kdy je obtížné najít investora, „odhodlaní“ dodavatelé jdou tak daleko, že nabízejí levnější UV nestabilní polyurethanové pryskyřice nebo dokonce epoxidové pryskyřice. Počáteční vizuální efekt je nerozeznatelný. Rozdílů si však začneme všímat po několika   měsících. Kromě množství slunce má barva pryskyřice RAL také vliv na rychlost změny barvy - čím jasnější je barva a blíží se studeným odstínům bílé, tím rychlejší bude efekt změny odstínu.

Při rozhodování o použití polyuretanové stěrky u vás doma mějte na paměti, že cementový potěrový podklad nemusí vždy splňovat požadavky na pryskyřičný podklad. To platí pro rovnost i mechanickou pevnost. Proto po povinném broušení nebo broušení diamantovými kotouči (nikoli brusným papírem) a poprášením průmyslovým vysavačem (nikoli koštětem) je nutné potěr vždy opravit.

Oprava podkladové vrstvy spočívá v upevnění všech trhlin a smršťovacích řezů ocelovými svorkami a zaplavení opravnou pryskyřicí. Poté vytvořte samonivelační potěr pomocí hmoty s odpovídajícími parametry pevnosti. Tloušťka takové vrstvy závisí na nerovnosti potěru a možné výškové referenci na stávající podlahy (keramika, kámen, dřevo). Poté, co jsme již připravili základní nátěr pro aplikaci polyuretanové stěrky, vrátíme se k otázce položené na začátku. Jaký vybrat typ podlahy.

Typ podlahy obvykle závisí na účelu místnosti. U obytných místností, jako jsou: kuchyň, obývací pokoj, koupelna, toaleta, předsíň, chodba, doporučujeme vždy polyuretanové stěrky o tloušťce asi 2,5 mm, kterou pokryjeme lakem s leskem nebo v matném provedení. Pro technické místnosti jako: garáž, dílna, suterén, sklad, kotelna však doporučujeme levnější tenkovrstvou epoxidovou podlahu s

Joomla SEF URLs by Artio
Chcete zde publikovat článek, nebo získat zpětný odkaz?

Kontaktujte nás e-mailem: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Spolupracujeme s: https://www.nabytker.cz

Copyright © 2022 - created by Joomla4