Jak se provádí odjehlování hran?

  • Jan Tlustý
  • Stavba

odjehlování hran, odjehlování trubek

V rámci výroby hotových výrobků i polotovarů z kovových materiálů se výrobci setkávají s takzvanými otřepy, které jsou nebezpečné a tedy nežádoucí na hotovém výrobku. Co přesně ale otřep je a co reprezentuje odjehlování?

Co jsou a jak vznikají otřepy

Otřepy, známé také jako hroty, či groty, jsou ostré strany tvořené při mechanickém obrábění kovových i plastových materiálů. Tyto ostré zakončení jsou nežádoucí, jelikož znemožňují jednoduchou manipulaci s materiálem, jeho měření a další úprava. Ostré hrany jsou v těchto materiálech tvořené ostrými jehličkami, které se mohou lehce odtrhnout a narušit povrch hrany.

 

Jaké způsoby odjehlování hran existují?

Základní způsoby se dělí podle toho, jaké médium provádí proces odjehlování. Jeden z živlů je použit v procesu odjehlování a to oheň. Ve speciálních komorách se pomocí plamenu a kyslíku provádí odjehlování výbuchem. Na tento proces je třeba již zmíněných komor a proces je energeticky náročný.

Odjehlování trubek, odjehlování hran je také prováděno chemicky kyselinami nebo zásadami. Tento proces je náročný na použité materiály a přes své určité výhody patří k méně používaným metodám

Nejčastějším způsobem odhraňování je mechanické začištění, dělené podle toho, který nástroj čistí hranu. Toto se provádí jak pomocí strojů, tak ručního přístroje a pracovníka.

Joomla SEF URLs by Artio
Chcete zde publikovat článek, nebo získat zpětný odkaz?

Kontaktujte nás e-mailem: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Spolupracujeme s: https://www.nabytker.cz

Copyright © 2022 - created by Joomla4