Požární odolnost protipožárních uzávěrů Spedos

  • Jan Tlustý
  • Stavba

požární uzávěry

Použitím požárních uzávěrů rozdělíte objekt na několik menších celků, nazvaných jako požární úseky. V případě vypuknutí ohně zabraňují rychlému šíření ohně a dávají šanci lidem pro bezpečnou evakuaci.

Hlavní parametr: odolnost proti požáru

Nezbytný parametr, který se pečlivě testuje a uvádí dobu po kterou je uzávěr schopen odolávat účinkům ohně a vysoké teploty. Odolnost je zakotvena v normě ČSN 730852. Stanovení se provádí několika způsoby:

  • Zkouškou
  • Výpočtem

Co je to požární uzávěr?

Z úvodního odstavce již víme, že uzávěry rozdělují budovy do jednotlivých požárních úseků. Ty poté brání šíření požáru a umožňují lidem opustit hořící objekt a hasičům naopak hašení.
Uzávěry se dělí na:

  • EW – omezují požár
  • EI – brání požáru

Druhy protipožárních uzávěrů

Na trhu můžeme najít požární uzávěry personální a průmyslové. Některé byste od klasických domovních ani nepoznali, kdežto jiné vypadají jako rolovací vrata. V tomto článku se podíváme na dva základní druhy průmyslových uzávěrů.

Protipožární roletové uzávěry (textilní)

Používají se zejména tam, kde je nutné oddělit a zabezpečit únikovou cestu, kudy lidé proudí. Jejich velkou výhodou je nenáročné na prostor. Při pohotovostním stavu jsou ukryty v krytu a ten bývá umístěn v prostoru tak, aby nezabíral zbytečné místo a nepřekážel. Stejný případ platí i v případě bočních stěn, do kterých nijak zvláště roleta nezasahuje. Pro zvýšení efektivity jsou někdy rolety zkrápěny vodou.

Protipožární roletové uzávěry (ocelové)

Tato varianta je již těžší a konstrukčně složitější, nicméně velmi se podobá textilnímu systému. Kryt s roletou je v pohotovostním stavu ukryt v podhledu odkud se v případě poplachu vyroluje. Plní požární odolnost i bezpečnostní funkci.

Během návrhu a výroby protipožárních vrat jsou kladeny vysoké požadavky na nejrůznější bezpečnostní certifikáty a splnění homologačních norem. Společnost Spedos je léty ověřeným výrobcem požárních uzávěrů, a kromě výše zmíněných typů nabízí protipožární posuvná vrata, která jsou univerzální. V případě poruchy je k dispozici servisní tým s potřebnými náhradními díly.

 

Joomla SEF URLs by Artio
Chcete zde publikovat článek, nebo získat zpětný odkaz?

Kontaktujte nás e-mailem: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Spolupracujeme s: https://www.nabytker.cz

Copyright © 2022 - created by Joomla4